Értékek és attitűdök

Study on the adequancy and sustainability of social protection system: attitudes in the EU (2019-2020)

A tanulmány célja, hogy összefoglalja a polgárok szociális védelemmel kapcsolatos preferenciáiról szóló tudományos eredményeket a döntéshozók számára. Ezen túlmenően a cél az, az EU tagállamai felhasználhassák a tanulmány által összegyűjtött és bemutatott adatokat szociális védelmi rendszerük korszerűsítésében. A más országokban használatos gyakorlatok megismerése segíthetik a tagállamokat a szociális védelemmel és újraelosztással kapcsolatos lakossági igényeknek megfelelő társadalompolitika megalkotásában.

Választáskutatás

A TÁRKI 2018-ig évtizedekig végzett pártpreferencia-kutatásokat, negyedévi rendszerességgel, saját forrásból, külső támogató vagy finanszírozó nélkül, azaz teljes mértékben függetlenül. Két választás között a kutatás a választási hajlandóságra és a pártok támogatottságának mérésére szorítkozott.

STYLE - Strategic Transitions for Youth Labour in Europe (2014-2017)

The STYLE (Strategic Transitions for Youth Labour in Europe) project brought 24 consortium partners together, including an international advisory network and local advisory boards of employers, unions, policy makers and NGOs from over 20 European countries. The project was led by the University of Brighton, ran for 42 months, examined the obstacles and opportunities affecting youth employment in Europe. 

ISSP - Nemzetközi Társadalmi Felmérés Program (International Social Survey Programme)

A TÁRKI 1986 óta vesz részt az ISSP nemzetközi összehasonlító felmérési programban. A vizsgálat kb. félórás, évenként változó tematikájú kérdőívét gondosan adaptálják az egyes országok. Kezdetben 5-6 országra terjedt ki a kutatás, napjainkra már több mint negyven ország vesz részt benne. Az európai országok mellett, az Egyesült Államok Kanada, Japán, Ausztrália, Izrael, Dél-Afrika és egyes latin-amerikai országok kapcsolódtak be a kutatási programba. Az ISSP témák évről-évre változnak, de fókuszukban mindig a közvélemény és a társadalmi attitűdök vizsgálata áll.

Kutatás magyar társadalom értékszerkezetéről

A Tárki 2009-ben és 2013-ban kutatást végzett arról, hogy miképpen néz ki a magyar társadalom értékszerkezete. 2009-ben a kutatási eredmények alapján megállapítottuk, hogy értékválasztásaink és preferenciáink tekintetében Magyarország a nyugati keresztény kultúrkör szélén, egy zárt, magába forduló társadalomként helyezik el. Ezen túl kimutattuk, hogy a magyar társadalom értékszerkezetét alacsony szintű bizalom jellemzi, felemás attitűdjeink vannak a normakövetést és normaszegéseket illetően, és meghatározó a paternalizmus és az igazságtalanságérzet.

ENRI-East (2008-2011)

Interplay of European, National and Regional Identities: Nations between States along the New Eastern Borders of Europe

Állam és polgárai

1996-ban Kornai János közgazdász-professzor (Harvard Egyetem, Collegium Budapest) kezdeményezésére a TÁRKI keretében (a PM és a CEU támogatásával) egy kétlépcsős kutatási program indult Az állam és polgárai címmel. A kutatás első fázisát Kornai János és az azóta elhunyt közgazdász, Csontos László (CEU Politikatudományi Tanszék) vezette. Az 1999-es második szakasz Kornai János és Tóth István György vezetése alatt zajlott. A kutatás célja annak megismerése volt, hogy az állampolgárok mekkora jövedelmet készek átengedni az államháztartás számára különböző jóléti feladatok ellátására.

Corporate Social Responsibility (CSR) (2005-2006)

TÁRKI was the Hungarian partner in the World Bank research on Corporate Social Responsibility (CSR), which was supported by a grant from the European Commission's Directorate-General for Employment and Social Affairs. The research focused on the attitudes of the 500 biggest companies - both state and privately owned - towards the concept of CSR. The work has contributed to our understanding of CSR practices and has been important to World Bank activities supporting development in the countries of Central and Eastern Europe.

Barriers to Roma Employment (UNDP, 2005)

TÁRKI was the UNDP's Hungarian partner for its 2005 project entitled Barriers to Employment Policy Analysis. This policy-oriented research set out to identify the existing barriers to employment facing Roma, and to suggest possible short- and medium-term steps to increase the employability of Roma, relative to other groups. The same research was carried out in Slovakia and the Czech Republic.