Köszönjük!
Összegyűlt a pénz a Társadalmi Riport 2014 idei elkészítésére
A történet
Lehet, hogy mégis szükség van tényekre alapozott független elemzésekre? Közleményünk, amelyben arról tudósítottunk, hogy bezárjuk az 1990 óta folytatott sorozatunkat, Magyarországon ritkán tapasztalható visszajelzés-hullámot váltott ki. Közösségi médiában, e-maileken és telefonon kezdtek érkezni támogató nyilatkozatok és felajánlások. Néhány nagyobb felajánlás jó alapot teremt arra, hogy nyissunk egy kalapot a Társadalmi riport finanszírozására. Bár meg vagyunk arról győződve, hogy a Társadalmi riport folytatása alapvetően közfeladat, a fenti reakciók után belefogtunk egy kísérletbe. A következőt tettük:Az ötlet: közösségi finanszírozás
Lehetővé tettük, hogy mindenki, akinek fontos a tényekre alapozott társadalmi jelentés és maga a kötetsorozat, közvetlenül hozzájárulhasson a Társadalmi riport 2014-es kötetének költségeihez. Jeleztük: bármekkora felajánlást szívesen fogadunk. Előzetes kalkulációnk szerint a Társadalmi riport idei évben történő előállítása 6 millió forintba kerül. E költségekből a TÁRKI áll 1 millió forintot. Célunk az volt, hogy minél szélesebb bázisra terüljön szét a szükséges összeg többi része, hogy ezzel is jelezzük, a Társadalmi riport mindannyiunk számára közös érték.A közösségi finanszírozási oldal 2014. április 3-án indult. Terveink szerint maximum április végéig tartottuk volna fenn, hogy eldöntsük, sikerül-e, vagy nem. A gyors és nagyvonalú felajánlásoknak (és átutalásoknak) köszönhetően a szükséges pénz példátlan gyorsasággal, április 17-ére, azaz alig két hét alatt össze is gyűlt. Összesen egészen pontosan 6091 ezer forintnál állítottuk le a számlálót. A TÁRKI hozzájárulásával együtt 70 utalás vagy későbbi utalási ígéret (szerződés) érkezett. Ebből 59 magánszemélytől, 11 jogi személytől. A felajánlott összegek között 55 utalás tartalmazott 20 ezer forint alatti összeget, 9 utalás értéke esett 20 ezer és 100 ezer forint közé. A TÁRKI hozzájárulása mellett további öt támogató járult hozzá a Társadalmi riporthoz legalább 500 ezer forintos összegben.
Köszönjük mindenkinek.
A folyamat nyilvánosságát eddig így biztosítottuk:
- A felajánlásokat a TÁRKI Alapítvány bankszámlájára (Raiffeisen Bank Zrt. 12001008-00382744-00100007) lehetett átutalással teljesíteni. Az Alapítvány nyilvános adatait itt lehet megtekinteni,
- A honlapon folyamatosan nyomon lehetett követni a beérkezett adományok aktuális összegét. Mindenkinek, aki kérte, igazolást állítunk ki az alapítványi hozzájárulásról.
Mostantól a következőket tesszük
Elkészítjük a magyar társadalom és gazdaság legfontosabb folyamatainak elemzését, részben az elmúlt 4 évre, részben pedig az elmúlt 25 évre összpontosítva. A kötetben a következő kérdésekre igyekszünk választ adni:- Hogy alakult a magyar gazdaság és társadalom felzárkózása az Európai Unió országaihoz?
- Miképpen változtak a fontosabb demográfiai trendek?
- Iskolázottabbak lettünk-e, jobbak lettek-e a kompetenciáink?
- Mennyivel nőtt a foglalkoztatottság és a munkahelyek száma?
- Mit tudunk a Magyarországról elindult elvándorlás motívumairól és lehetséges hatásairól?
- Hogy változtatott attitűdjeinken a gazdasági válság és a politika?
- Hogyan alakult át a politikai intézményrendszer, milyen politikai folyamatok zajlottak le?
- Milyen politikai törésvonalak jellemzik a magyar társadalmat?
Mindenkit, aki felajánlást tett, beleegyezése esetén feltüntetjük a Társadalmi riportban támogatóként, függetlenül az összegtől, amennyivel hozzájárult. A legalább 5000 Ft-ot adományozóknak tiszteletpéldányt küldünk. A kötet cikkeit nyilvánosan hozzáférhetővé tesszük a Társadalmi riport számára nyitott blogon. Kommentelhető lesz, kifejezetten szívesen vesszük, ha a szerzők visszajelzéseket kapnak.
Úgy véljük, egy végletesen megosztott, túlpolitizált országban élünk, amelyben az utóbbi évtizedben fokozatosan szűkült be a tere a tényekre alapozott politikacsinálásnak és a független társadalomkutatásnak is. A TÁRKI fontosnak tartja ezt a sorozatot, hiszen nemzetközi és magyar kutatóhelyeken, egyetemeken sokan használják, a kötetek részévé váltak a tananyagnak, és közpolitikai döntéshozatalban is sokszor előkerülnek az általunk bemutatott tények és elemzések. Mindezek mellett az általános érdeklődésű közönség is szívesen olvasta a sorozatot. Ez az, ami miatt belefogtunk a kísérletbe. és most úgy látjuk, hogy mindez sikerrel zárult.
Köszönjük, dolgozunk tovább. Úgy tervezzük, a Társadalmi riport 2014 legkésőbb idén decemberben megjelenik.
Budapest, 2014. április 17.
Kolosi Tamás és Tóth István György
szerkesztők
A sorozatról bővebben itt olvashat.